2024
Маj
31 ден

Д

Н С
Косар
Типик
С 1 18 Светиот маченик Јован Нови Јанински; Преп. Јован ◑ Строг пост
Ч 2 19 Велик четврток; Преп. Јован Ветхопешчерник; Св. мч-ци Христофор, Теона и Антонин; Блажена Матрона Московска Масло
П 3 20 Велик петок; Преп. Теодор Трихина; Преп. Анастасиј Синајски; Св. ап. Закхеј; Преп. Атанасиј Метеорит
С 4 21 Велика Сабота; Св. свештмч. Јануариј и другите со него; Св. мч. Теодор и другите со него Строг пост
Н 5 22 Светла Седмица
Воскресение Христово; Преп. Теодор Сикеот; Св. мч. Леонид; Преп. монах Виталиј; Свештмч. Платон Бањалучки
Не се пости
П 6 23 Воскресение Христово (втор ден); Светиот великомаченик Георгиј; Св. мч. Лазар Нови Не се пости
В 7 24 Воскресение Христово (трет ден); Св. мч. Сава Стратилат; Преп. Елисавета; Преп. Тома Јуродив; Св. мч-ци Лука и Никола Не се пости
С 8 25 ✞ Светиот апостол и евангелист Марко; Свети Анијан епископ Александриски ⬤ Не се пости
Ч 9 26 Св. свештмч. Василиј, епископ Амасиски; Св. Јоаникиј Девички; Св. Стефан епископ Пермски Не се пости
П 10 27 Источен петок – Балаклија; Св. ап. Симеон; Преп. Стефан епископ Владимирски; Преп. Јован Исповедник Не се пости
С 11 28 Св. ап-ли Јасон и Сосипатар и девицата Керкира; Св. мч-ци Максим, Дада и Квинтилијан; Св. мч. Тибал Не се пости
Н 12 29 Недела на св. ап. Тома
Св. Василиј Острошки; Светите девет маченици во Кизик; Преп. Мемнон Чудотворец
Не се пости
П 13 30 ✞ Светиот апостол Јаков; Св. Донат; Св. мч-ка Аргира; Св. Игнатиј Брјанчанинов Не се пости
В 14 1 ✞ Светиот пророк Еремија; Преп. мч. Акакиј Влечкар; Св. Пафнутиј Боровски Не се пости
С 15 2 ✞ Пренос на моштите на Свети Атанасиј Велики; Св. цар Борис-Михаил Покрстител; Св. мч-ци Борис и Глеб ◐ Масло
Ч 16 3 Светите маченици Тимотеј и Мавра; Преподобен Теодосиј Киево-Печерски Не се пости
П 17 4 Светата мч-ка Пелагија Тарсиска; Св. свештмч. Силуан, епископ Гаски; Преп. Никифор; Св. Баташки новомаченици Масло
С 18 5 Светата великомаченичка Ирина; Светите Мартин и Ираклиј Не се пости
Н 19 6 Недела на жените мироносици
Св. праведен и многустрадален Јов; Св. мч. Варвар; Св. Варвар разбојник; Света Тамара Грузиска
Не се пости
П 20 7 Спомен на јавувањето на Чесниот Крст во Ерусалим; Св. мч. Акакиј; Преподобните отци грузиски Не се пости
В 21 8 ✞ Св. апостол и евангелист Јован; Преп. Арсениј Велики; Света Емилија; Преп. Арсениј Трудољубивиот Не се пости
С 22 9 ✞ Пренос на моштите на Свети Николај, Чудотворец Мирликиски; Св. пророк Исаија; Св. мч. Христифор Масло
Ч 23 10 Св. ап. Симон Зилот; Св. мч-ци Алфеј, Филаделф и Кирин; Преп-на Исидора Јуродива; Блажената Таиса ⵔ Не се пости
П 24 11 Свети Методиј и Кирил Рамноапостолни; Светиот свештеномаченик Мокиј Масло
С 25 12 Свети Епифаниј, епископ Кипарски; Св. Герман Цариградски; Св. маченик Панкратиј Не се пости
Н 26 13 Недела на раслабениот
Светата мч-ка Гликерија; Св. мч. Александар; Преподобните Јован, Ефтимиј, Георгиј и Гаврил Иверски
Не се пости
П 27 14 Свети Леонтиј Струмички, патријарх Ерусалимски; Св. маченик Исидор; Преп. Серапион Синдонит Не се пости
В 28 15 ✞ Преподобен Гаврил Велички; Преп. Пахомиј Велики; Св. Ахил, епископ Лариски; Преп. Силуан Не се пости
С 29 16 Преполовение: Премудроста Божја; Преп. Теодор Осветен; Блажената девица Муза; Св. новомаченик Николај Масло
Ч 30 17 Светиот апостол Андроник; Св. маченик Солохон; Св. Стефан, патријарх Цариградски ◑ Не се пости
П 31 18 Св. маченик Теодот и седум маченички девици; Светите маченици Ираклиј, Павлин и Венедим Масло

КАКО СЕ ПОСТИ:

Строг пост – воздржување од јадење не само на месо и храна од животинско потекло, туку и на употребата на масло во приготвувањето на храната. Кога е строг пост не се конзумира алкохол.
Пост на масло – воздржување од јадење месо и сите други видови храна од животинско потекло: млеко, млечни производи, јајца. Дозволува се употреба на растително масло во храната, како и умереното конзумирање на вино и друг вид алкохол.
Пост на риба – тоа е пост на масло, но се јаде и риба.
✱ – целосно воздржание од храна и пиење.

МЕСЕЧЕВИ МЕНИ:

Маj 2024
◑ Последна четвртина  01.05 во 13:27ч.
⬤ Млада месечина 08.05 во 05:21ч.
◐ Прва четвртина  15.05 во 13:48ч.
ⵔ Полна месечина  23.05 во 15:53ч.
◑ Последна четвртина  30.05 во 19:12ч.

* Сите часови се по средноевропско време, со почитување на летното штедење во периодот Март – Октомври.

Овој сајт е наменет за сите православни верници и почитувачи на Македонската православна црква.