2024
Jули
31 ден

Д

Н С
Златец
Типик
П 1 18 Петровденски пости; Св. Jоаким Крчовски; Св. мч. Леонтиј; Преп. Леонтиј прозорлив Строг пост
В 2 19 ✞ Св. ап. Јуда; Преп. Паисиј Велики; Св. мч. Зосим; Преп. Јован Отшелник; Св. Јован Шангајски Масло
С 3 20 Преп. Наум Охридски Чудотворец; Св. свештеномч. Методиј, епископ Патарски; Блаж. Студиј Риба
Ч 4 21 Св. мч. Јулијан Тарсиски; Преп. Јулиј и Јулијан Масло
П 5 22 Св. свештеномч. Евсевиј, епископ Самосатски; Св. мч-ци Зинон и Зина; Св. мч. Албан Строг пост
С 6 23 Св.та мч-ка Агрипина; Споменот на Владимирската икона на ПреСв. Богородица; Повест за покајанието на Теофил ⬤ Риба
Н 7 24 2 седмица по Педесетница
Раѓањето на Св. Јован Предвесник и Крстител Господов; Св. Никита, епископ Ремесијански
Риба
П 8 25 Преп. мч-ка Февронија; Преп. Дионисиj Строг пост
В 9 26 Преп. Давид; Празник на Тихфинската икона; Празник на иконата Одигитрија Масло
С 10 27 Св. Сампсон Странопримец; Св. презвитер Севир; Св. Јоана Мироносица Строг пост
Ч 11 28 Пренос на моштите на Св. мч-ци Кир и Јован; Преп. Сенуфиј Знаменосец; Преп. Павле Лекар; Преп. Софрониј од Есекс Масло
П 12 29 Св. ап. Петар; Св. ап. Павле; Преп. Паисиј Светогорец; (Петровден) Риба
С 13 30 ✞ Собор на Св. славни и сефални ап.и; Блаж. принц Петар; Преп. Георгиј Иверски (Павловден) Не се пости
Н 14 1 3 седмица по Педесетница
Св. бесребреници Козма и Дамјан; Преп. патрициј Петар; Св. мч. Потит
Не се пости
П 15 2 Полагањето на ризата на ПреСв. Богородица во Влахернската црква во Цариград; Св. Јувеналиј, патријарх Цариградски Не се пости
В 16 3 Св. мч. Јакинт; Св. Анатолиј, патријарх Цариградски; Преп. Александар; Св. Исаија Отшелни Не се пости
С 17 4 Св. Андреј, архиепископ Критски; Св. Марта; Преп. Андреј Рубљов; Светото царско семејство Романови Строг пост
Ч 18 5 Преп. Атанасиј Атонски; Преп. мч. Кипријан Нови; Преп. Лампад; Преподобномч-ка Елисавета Фјодоровна Не се пости
П 19 6 ✞ Преп. Сисој Велики; Св. мч-ци Марин и Марта и нивните синови; Наоѓање на моштите на Св-та девица Јулијанија; Св-та мч-ка Лукија Строг пост
С 20 7 ✞ Св-та великомч-ка Недела; Преп. Тома Малеин; Преп. мч-ци Епиктет и Астион Не се пости
Н 21 8 4 седмица по Педесетница
✞ Св. великомч. Прокопиј; Св. Прокопиј Јуродив; Преп. Теофил Мироточив
Не се пости
П 22 9 ✞ Св. свештеномч. Панкратиј, епископ Тавромениски; Св. свештеномч. Кирил, епископ Гортински на Крит; Св. Теодор, епископ Едески и другите со него Не се пости
В 23 10 Св. 45 мч-ци: Леонтиј, Маврикиј, Александар, Сисиниј и другите; Пренос на чесната риза на Господ Исус Христос Не се пости
С 24 11 Св-та великомч-ка Ефимија; Св. Елена; Преп. мч. Никодим; Преп. мч. Нектариј Строг пост
Ч 25 12 Св. мч-ци Прокл и Илариј; Преп. Михаил Малеин; Св-та мч-ка Марија Персијанка; Св. Вероника; Св. мч-ци Теодор и Јован Не се пости
П 26 13 ✞ Св. Архангел Гавриил; Св. Јулијан, епископ Кеномански во Галија; Преп. Стефан Саваит; Преп-на Сара Мисирска Строг пост
С 27 14 Св. ап. Акила; Преп. Елиј; Преп. Никодим Светогорец Не се пости
Н 28 15 5 седмица по Педесетница
Св. мч-ци Кирик и Јулита; Св. Владимир, голем кнез руски
Не се пости
П 29 16 Св. свештеномч. Атиноген, епископ Севастиски во Ерменија; Св-та мч-ка и девица Јулија; Петанесет илјади Св. мч-ци; Св. мч. Атиноген; Споменот на шесте Вселенски Собори Не се пости
В 30 17 ✞ Св-та мч-ка Марина; Преп. Леонид Устнедумски Не се пости
С 31 18 Св. мч. Емилијан; Преп. Памво; Преп. Пајсиј и Исаија; Преп. Јован многустрадален Строг пост

КАКО СЕ ПОСТИ:

Строг пост – воздржување од јадење не само на месо и храна од животинско потекло, туку и на употребата на масло во приготвувањето на храната. Кога е строг пост не се конзумира алкохол.
Пост на масло – воздржување од јадење месо и сите други видови храна од животинско потекло: млеко, млечни производи, јајца. Дозволува се употреба на растително масло во храната, како и умереното конзумирање на вино и друг вид алкохол.
Пост на риба – тоа е пост на масло, но се јаде и риба.
Без месо – воздржување од јадење месо (ова се случува само во месопусната седмица, пред почетокот на Великиот пост).

МЕСЕЧЕВИ МЕНИ:

Jули 2024
⬤ Млада месечина 06.07 во 00:57ч.
◐ Прва четвртина  14.07 во 00:48ч.
ⵔ Полна месечина  21.07 во 12:17ч.
◑ Последна четвртина  28.07 во 04:51ч.

* Сите часови се по средноевропско време, со почитување на летното штедење во периодот Март – Октомври.

Овој сајт е наменет за сите православни верници и почитувачи на Македонската православна црква.