2024
Август
31 ден

Д

Н С
Житар
Типик
Ч 1 19 Преп. Макрина; Преп. Диј; Св. Канис или Кенет; Наоѓање на моштите на Преп. Серафим Саровски Не се пости
П 2 20 Св. пророк Илија; Св. Пречистански преподобномч-ци; Св. Илија, патријарх Ерусалимски и Св. Флавијан, патријарх Антиохиски Масло
С 3 21 Св. пророк Езекил; Преподобните Симеон и Јован Не се пости
Н 4 22 6 седмица по Педесетница
Света Марија Магдалина; Св. свештмч. Фока; Преп. Корнилиј Перејаславски; Светата мч-ка Маркела
Не се пости
П 5 23 Св. мч-ци Трофим и Теофил и уште тринаесетмина со нив; Св. свештмч. Аполинариј Не се пости
В 6 24 Светата мч-ка Христина; Преп. Поликарп, игумен Печерски Не се пости
С 7 25 Света Ана; Света Олимпијада, ѓакониса; Преп. девица Евпраксија; Спомен на Петтиот Вселенски Собор Строг пост
Ч 8 26 Св. свештмч. Ермолај; ✞ Преп. мч-ка Параскева; Преп. Мојсеј Угрин Не се пости
П 9 27 Св. Климент, архиепископ Охридски; Св. великомч. Пантелејмон; Св. Седмочисленици Масло
С 10 28 Св. ап.и Прохор, Никанор, Тимон и Пармен; Св. мч. Јулијан; Преп. Павле Ксиропотамски; Св. мч. Евстатиј Не се пости
Н 11 29 7 седмица по Педесетница
Пренос на моштите на Св. Климент Охридски; Св. мч. Калиник; Светата мч-ка Серафима; Светата мч-ка Теодотија; Св. мч. Евстатиј Мцхетски
Не се пости
П 12 30 Св. ап.и Сила, Силуан, Крискент, Епенет и Андроник; Св. свештмч. Валентин; Св. Јован, војник ◐ Не се пости
В 13 31 Св. Евдоким; Светата мч-ка Јулита; Св. Јосиф од Ариматеја Не се пости
С 14 1 Преображенски и Богородичен пост; ✞ Седумтемина Макавеи, нивната мајка Соломонија и свештеникот Елеазар; Изнесувањето на Чесниот Крст Строг пост
Ч 15 2 Откривање и пренос на моштите на Св. првомч. и архиѓакон Стефан; Св. блажен Василиј, јуродив Московски Строг пост
П 16 3 Преподобните Исакиј, Далмат и Фауст; Преп. Козма евнух; Преп. Антониј Римјанин; Св. мироносица Саломија Строг пост
С 17 4 Св. седуммина младенци во Ефес; Св. мч. Козма Рамноап.ен Масло
Н 18 5 8 седмица по Педесетницa
Св. мч. Евсигниј; Св. свештмч. Фавиј (Фавијан), папа Римски; Св. мч. Понтиј; Света Нона
Масло
П 19 6 Преображението на Господ Исус Христос на Тавор Риба
В 20 7 Преп. мч. Дометиј; Преп. Ор; Св. мч-ци Марин и Астериј; Преп. Пимен Многуболезнен Строг пост
С 21 8 Св. Емилијан Исповедник, епископ Кизички; Св. Мирон Чудотворец, епископ Критски; Св. мч-ци Тријандафил и Анастасиј Строг пост
Ч 22 9 Св. ап. Матиј; Св. мч. Антониј; Св. мч-ци Јулијан и Маркијан и другите со нив Строг пост
П 23 10 Св. мч-ци: архиѓаконот Лаврентиј, папата Сикст и другите со нив; Св. Ирон Строг пост
С 24 11 Св. мч. Евпл; Светата мч-ка и девица Сузана и другите со неа; Св. Нифонт, патријарх Цариградски; Преподобните Василиј и Теодор Печерски Масло
Н 25 12 9 седмица по Педесетница
Св. мч-ци Аникита и Фотиј; Св. свештмч. Александар, епископ Комански
Масло
П 26 13 Св. мч. Иполит; Св. Тихон Задонски; Преп. царица Ирина; Преп. Серид; Пренос на моштите на Преп. Максим Исповедник ◑ Строг пост
В 27 14 Св. пророк Михеј II; Св. свештмч. Маркел, епископ Апамејски Строг пост
С 28 15 Успение на Пресвета Богородица Риба
Ч 29 16 ✞ Неракотворната икона на Господ Исус Христос; Св. мч. Диомид; ✞ Преп. Јоаким Осоговски; Св. мч. Стамат; Старец Јосиф Исихаст Не се пости
П 30 17 Св. мч. Мирон, презвитер; Св. мч. Патрокле; Преп. Илија Калабриски; Преп. Алимпиј, иконописец печерски Строг пост
С 31 18 ✞ Преп. Јован Рилски; Св. мч-ци Флор и Лавр; Св. свештмч. Емилијан епископ Тревиски Не се пости

КАКО СЕ ПОСТИ:

Строг пост – воздржување од јадење не само на месо и храна од животинско потекло, туку и на употребата на масло во приготвувањето на храната. Кога е строг пост не се конзумира алкохол.
Пост на масло – воздржување од јадење месо и сите други видови храна од животинско потекло: млеко, млечни производи, јајца. Дозволува се употреба на растително масло во храната, како и умереното конзумирање на вино и друг вид алкохол.
Пост на риба – тоа е пост на масло, но се јаде и риба.
Без месо – воздржување од јадење месо (ова се случува само во месопусната седмица, пред почетокот на Великиот пост).

МЕСЕЧЕВИ МЕНИ:

Август 2024
⬤ Млада месечина 04.08 во 13:13ч.
◐ Прва четвртина  12.08 во 17:18ч.
ⵔ Полна месечина  19.08 во 20:25ч.
◑ Последна четвртина  26.08 во 11:25ч.

* Сите часови се по средноевропско време, со почитување на летното штедење во периодот Март – Октомври.

Овој сајт е наменет за сите православни верници и почитувачи на Македонската православна црква.