2024
Февруари
29 дена

Д

Н С
Сечко
Типик
Ч 1 19 Преп. Макариј Велики; Св. Марко, архиепископ Ефески; Блажениот Теодор Не се пости
П 2 20 Преп. Ефтимиј Велики; Св. мч-ци Енен, Нирен и Пен Масло
С 3 21 Преп. Максим Исповедник; Св. маченик Неофит; Св. мч-ка Агнија ◑ Не се пости
Н 4 22 35 седмица по Педесетница
Собор на руските новомаченици и исповедници; Св. ап. Тимотеј; Преп. мч. Анастасиј
Не се пости
П 5 23 Св. свештмч. Климент, епископ Анкирски; Шестиот Вселенски Собор; Св. Павлин Милостив Не се пости
В 6 24 Преп-на Ксенија; Св. мч. Вавила; Преп. Македониј; Блажена Ксенија Петроградска Не се пости
С 7 25 ✞ Св. Григориј Богослов, архиепископ Цариградски; Св. мч-ка Фелицита и нејзините седум синови Масло
Ч 8 26 Свети Јосиф Солунски; Преподобните Ксенофонт и Марија и нивните синови Јован и Аркадиј; Преп. Симеон Ветхи Не се пости
П 9 27 Пренос на моштите на Свети Јован Златоуст; Преподобен Тит Печерски ⬤ Строг
пост
С 10 28 Преподобен Ефрем Сирин; Преподобен Исаак Сирин; Преп. Паладиј; Преп. Ефрем Печерски Не се пости
Н 11 29 36 седмица по Педесетница
Пренос на моштите на Светиот свештеномаченик Игнатиј; Преп. Лаврентиј Печерски
Не се пости
П 12 30 Тројцата Свети архиереи; Св. свештмч. Иполит; Св. мч. Теофил Нови Не се пости
В 13 31 Светите Кир и Јован, бесребреници и чудотворци; Св-та мч-ка Трифена; Преп. Никита Печерски Не се пости
С 14 1 ✞ Светиот маченик Трифун; Св. мч-ци Перпетуа, Фелицитате, Сатир и другите со нив; Преп. Петар Галатиски Строг
пост
Ч 15 2 Сретение Господово; Св. новомаченик Јордан Не се пости
П 16 3 ✞ Свети Симеон Богопримец; Св. мч-ци Адријан и Евул; Св. Веребурга ; Св. Ансгариј Германски ◐ Строг
пост
С 17 4 Преп. Исидор Пелусиот; Преп. Николај Исповедник; Св. мч. Јосиф Не се пости
Н 18 5 Недела на Закхеј
Св-та мч-ка Агатија; Св. мч-ка Теодула; Св. Полиевкт, патријарх Цариградски
Не се пости
П 19 6 Св. Вукол, епископ Смирненски; Св. мч-ка Доротеја; Св. мч-ки Марта и Марија и нивниот брат Ликарион Не се пости
В 20 7 Св. Партениј, епископ Лампсакиски; Преп. Лука Еладски; Преп-на Мастридија; Илјада и тројца маченици во Никомидија Не се пости
С 21 8 Св. великомаченик Теодор Стратилат; Св. пророк Захарија; Св. Сава II, архиепископ Српски Строг
пост
Ч 22 9 Св. маченик Никифор; Св. свештмч. Петар Дамаскин Не се пости
П 23 10 ✞ Св. свештеномаченик Харалампиј; Преп. Прохор Лободник Масло
С 24 11 ✞ Св. мч. Георгиј Кратовски; Св. свештмч. Власиј; Света Теодора ⵔ Не се пости
Н 25 12 Недела на митарот и фарисејот
Св. Мелетиј Антиохиски; Св. Алексиј, митрополит Московски; Преп-на Марија; Света Калија
Не се пости
П 26 13 Преп. Симеон Мироточив; Преп. Мартинијан; Светите Зоа и Фотинија; Св. апостоли Акила и Прискила Не се пости
В 27 14 ✞ Упокоение на Свети Кирил Солунски; Преп. Авксентиј; Преп. Исакиј, затворник Печерски Не се пости
С 28 15 Св. ап. Онисим; Преп. Евсевиј; Преподобните Пафнутиј и Ефросинија Не се пости
Ч 29 16 Светите Дванаесет маченици што пострадаа во времето на Диоклецијан; Св. Марут; Преп. мч. Роман Не се пости

КАКО СЕ ПОСТИ:

Строг пост – воздржување од јадење не само на месо и храна од животинско потекло, туку и на употребата на масло во приготвувањето на храната. Кога е строг пост не се конзумира алкохол.
Пост на масло – воздржување од јадење месо и сите други видови храна од животинско потекло: млеко, млечни производи, јајца. Дозволува се употреба на растително масло во храната, како и умереното конзумирање на вино и друг вид алкохол.
Пост на риба – тоа е пост на масло, но се јаде и риба.
Без месо – воздржување од јадење месо (ова се случува само во месопусната седмица, пред почетокот на Великиот пост).

МЕСЕЧЕВИ МЕНИ:

Февруари 2024
◑ Последна четвртина  03.02 во 00:18ч.
⬤ Млада месечина 09.02 во 23:59ч.
◐ Прва четвртина  16.02 во 16:00ч.
ⵔ Полна месечина  24.02 во 13:30ч.

* Сите часови се по средноевропско време, со почитување на летното штедење во периодот Март – Октомври.

Овој сајт е наменет за сите православни верници и почитувачи на Македонската православна црква.