2024
Декември
31 ден

Д

Н С
Снежник
Типик
Н 1 18 23 седмица по Педесетница
Собор на семејството на св. Григориј Палама; Св. мч. Платон; Светите мч-ци Роман и Варул
Риба
П 2 19 Св. пророк Авдија; Св. мч. Варлам; Преп. Варлам и Св. принц Јоасаф; Св. мч. Илиодор; Преп. Порфириј Кавсокаливит Строг пост
В 3 20 Преп. Григориј Декаполит; Св. Прокл, патријарх Цариградски; Светите мч-ци Евстатиј, Теспесиј и Анатолиј; Св. три девици Масло
С 4 21 Воведение на Пресвета Богородица Риба
Ч 5 22 Светата мч-ка Кикилија (Цицилија); Св. Калист, патријарх Цариградски; Св. Праведен Михаил војник Масло
П 6 23 Св. Амфилохиј Икониски; Св. Александар Невски; Св. Митрофан, епископ Вороњежски Строг пост
С 7 24 ✞ Светата великомч-ка Екатерина; ✞ Св. великомч. Меркуриј; Светата девица Мастридија Риба
Н 8 25 24 седмица по Педесетница
Св. свештмч. Климент, епископ Римски; Св. свештмч. Петар, архиепископ Александриски; Св. Климент, архиепископ Охридски
Риба
П 9 26 ✞ Преп. Алимпиј Столпник; Преп. Јован Отшелник; Св. Инокентиј Иркутски чудотворец; Св. великомч. Георгиј Масло
В 10 27 Св. мч. Јаков Персијанец; Седумнаесет Индиски преподобни мч-ци; Преп. Роман Чудотворец Масло
С 11 28 Преп. мч. Стефан Нови; Преп-на Ана; Св. благоверен цар Маврикиј; Светите Петнаесет Тиверополски свештмч-ци Риба
Ч 12 29 Св. мч. Парамон и другите триста и седумдесетмина со него; Преп. Акакиј Синајски; Св. мч. Аполониј Масло
П 13 30 Светиот апосстол Андреј Првоповиканиот; Св. Фрументиј, просветител на Абисинија Масло
С 14 1 Светиот пророк Наум; Свети Филарет Милостив Риба
Н 15 2 25 седмица по Педесетница
Св. пророк Авакум; Светата мч-ка Миропија; Преп. Атанасиј, затворник печерски ⵔ
Риба
П 16 3 Св. пророк Софониј; Св. Јован Молчалник; Св. свештмч. Теодор, архиепископ Александриски; Преп. Теодул; Преп. Сава Сторожевски Строг пост
В 17 4 ✞ Светата вмч-ка Варвара; Св. Јован Дамаскин; Св. Генадиј, архиепископ Новгородски Масло
С 18 5 Св. Сава Осветен; ✞ Преп. Нектариј Битолски; Преподобните мч-ци Карејски; Преп. Карион и Захарија Масло
Ч 19 6 Св. Николај Чудотворец, архиепископ Мирликиски; Св. Николај, епископ Патарски; Св. Теофил, епископ Антиохиски Риба
П 20 7 Св. Амвросиј, епископ Медиолански (Милански); Преп. Нил Столбенски; Преп. Григориј Молчалник Строг пост
С 21 8 Преп. Патапиј; Св. ап-ли Состен, Аполос, Тихик, Епафродит, Онисифор, Кифа и Кесар; Св. мч-ци во Африка Риба
Н 22 9 26 седмица по Педесетница
Зачнувањето на Света Ана; Света Ана, мајката на Пророкот Самуил; Преп. Стефан Новосјаен
Риба
П 23 10 Светите мч-ци Мина, Ермоген и Евграф; Преп-на Ангелина и Св. Јован Деспот; Преп. Тома Дефуркин Строг пост
В 24 11 Преп. Данило Столпник; Преп. Лука Столпник; Преп. Никон Сувиот; Св. мч. Миракс Масло
С 25 12 ✞ Св. Спиридон Чудотворец, епископ Тримифунтски; Св. свештмч. Александар, епископ Ерусалимски; Св. мч. Разумник Масло
Ч 26 13 Светата мч-ка и девица Лукија (Луција); Св. свештмч. Гаврил, патријарх Српски Масло
П 27 14 Светите мч-ци Тирс, Левкиј и Калиник; Светите мч-ци Филимон, Аполониј, Аријан и други Строг пост
С 28 15 ✞ Св. свештмч. Елевтериј; Св. Стефан Исповедник Сурожски; Преп. Пард Отшелник Масло
Н 29 16 Недела на Светите Праотци
Св. пророк Агеј; Св. Никола Хрисоверг, патријарх Цариградски; Светата царица Теофанија
Масло
П 30 17 Св. пророк Даниил и тројцата младенци Ананиј, Азариј и Мисаил; Преподобните новомч-ци Пајсиј и Авакум ⬤ Масло
В 31 18 Св. мч. Севастијан и другите со него; Св. Флор, eпископ Амински; Св. Модест, патријарх Ерусалимски Масло

КАКО СЕ ПОСТИ:

Строг пост – воздржување од јадење не само на месо и храна од животинско потекло, туку и на употребата на масло во приготвувањето на храната. Кога е строг пост не се конзумира алкохол.
Пост на масло – воздржување од јадење месо и сите други видови храна од животинско потекло: млеко, млечни производи, јајца. Дозволува се употреба на растително масло во храната, како и умереното конзумирање на вино и друг вид алкохол.
Пост на риба – тоа е пост на масло, но се јаде и риба.
Без месо – воздржување од јадење месо (ова се случува само во месопусната седмица, пред почетокот на Великиот пост).

МЕСЕЧЕВИ МЕНИ:

Декември 2024
⬤ Млада месечина 01.12 во 07:21ч.
◐ Прва четвртина  08.12 во 16:26ч.
ⵔ Полна месечина  15.12 во 10:01ч.
◑ Последна четвртина  22.12 во 23:18ч.
⬤ Млада месечина 30.12 во 23:26ч.

* Сите часови се по средноевропско време, со почитување на летното штедење во периодот Март – Октомври.

Овој сајт е наменет за сите православни верници и почитувачи на Македонската православна црква.